<p>A lightning strike can be considered as the discharging of a capacitor with i
ID: 2017983 • Letter: #
Question
<p>A lightning strike can be considered as the discharging of a capacitor with initial charge<br />Q= 10 C within a time Δt=1ms from the cloud to the ground. How would You orient a wire<br />loop in order to maximise the induced potential? Calculate the maximum induced potential<br />in this single wire loop with cross section area A=1 m2 at a distance R=100 m from the<br />strike, assume that the strike hits the ground in perpendicular direction.</p>Explanation / Answer
initial charge of the capacitor is q_0 = 10 C time t = 1.00*10^-3 s current throught the ring is i = q / t = 10 / 1.00*10^-3 s = 1.00*10^4 A Crossectional area is A = 1.00m^2 distance is R = 100 m magnetic field in the loop is B = _0 i / 2R = 4*10^-7 * 1.00*10^4 A / 2 *100m = 2.00*10^-5 T maximum induced potential is e = d / dt = d ( BA ) / dt = 2.00*10^-5 T * 1.00m^2 / 1.00*10^-3 s = 0.02VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.