<p>A 10 kg bowling ball is slowing down at a constant rate.  In two seconds
ID: 1961974 • Letter: #
Question
<p>A 10 kg bowling ball is slowing down at a constant rate.  In two seconds, its velocity drops from 5 m/s to 4.8 m/s.  What is the total force acting on the ball, in N?</p><p>Variables: M= mass= 10kg</p>
<p>               a = acceleration= 4.8 m/s^2</p>
<p>               F = force acting = ? N</p>
<p>Relationships: m = (10kg)(4.8m/s^2)=48N</p>
Explanation / Answer
Mass of the ball m = 10 kg Initial velocity of the ball vi = 5 m/s Final velocity of the ball vf = 4.8 m/s The time taken to change velocity t = 2s From equations of motion vf = vi + at then the acceleration a = vf - vi / t = [4.8 m/s - 5 m/s] / 2 s = -0.1 m/s2 Here negative sign indicates deceleration direction of acceleration is opposite to diremotion Therefore the net force acting on the ball F = ma = (10 kg) (0.1 m/s2 ) = 1N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.