<p>A hockey player is standing on his skates on a frozen pond when an opposing p
ID: 1969271 • Letter: #
Question
<p>A hockey player is standing on his skates on a frozen pond when an opposing player, moving with a uniform speed of 12 m/s, skates by with the puck. After 3.0 s, the first player makes up his mind to chase his opponent. If he accelerates uniformly at 4.0 m/s<sup>2</sup>, (a) how long does it take him to catch his opponent <strong>(8.2 s)</strong> (b) how far has he traveled in that time? (Assume that the player with the puck remains in motion at constant speed.</p>Explanation / Answer
distance traveeled in 3 seconds by frst=36m
distance in next t sec=12t
distance by second=.5*4*t*t
36+12t=2t^2
t=8.2sec
distance traveeld=.5*4*8.2^2=134.48m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.