Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object of mass M = 5.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 1

ID: 1796627 • Letter: A

Question

An object of mass M = 5.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 1380 N/m whose unstretched length is L = 0.110 m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of = 5.00 radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 5.00 radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2) Part A: R (w)= 0.121m

Part B

Assume that, at a certain angular speed 2, the radius R becomes twice L. Find 2.

Express your answer in radians per second.

Explanation / Answer

B] Centripetal force mw2^2*2L = kL

w2 = sqrt(0.5k/m) = sqrt(0.5*1380/5) = 11.75 rad/s answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote