An object of mass 3.0 kg and travelling at 2.0 m/s collides head-on with a 2.0 k
ID: 2219101 • Letter: A
Question
An object of mass 3.0 kg and travelling at 2.0 m/s collides head-on with a 2.0 kg object travelling in the opposite direction at 3.0 m/s. Determine the velocity of each object after impact if the collision is perfectly elastic.Determine the velocity just after impact of the objects in the previous question if the collision is completely inelastic and the objects stick together after impact.
Explanation / Answer
Initial momentum = 6-6 =0 Final momentum = 3*v1+2*v2= 0 => V2 = -1.5*V1 Initial KE = 0.5*3*4+0.5*2*4 =6+4 = 10 J Final KE=0.5*3*V1^2+0.5*2*V2^2 = 10 =Putting V2 = 1.5*V1 we get 3.75 V1^2 = 10 =>V1 = 1.6329 m/sec [ of 3 kg] V2 = -2.449 m/sec [ of 2 kg]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.