An object of mass 20 kg is released at point A, slides to the bottom of the 30°
ID: 1785287 • Letter: A
Question
An object of mass 20 kg is released at point A, slides to the bottom of the 30° incline, then collides with a horizontal massless spring, compressing it a maximum distance of 0.50 m (see below). The spring constant is 600 N/m, the height of the incline is 2.0 m, and the horizontal surface is frictionless.
What is the speed of the object (in m/s) at the bottom of the incline?
2.74 m/s
(b)
What is the work of friction (in J) on the object while it is on the incline?
-317 J
(c)
The spring recoils and sends the object back toward the incline. What is the speed of the object (in m/s) when it reaches the base of the incline?
2.74 m/s
(d)
What vertical distance (in m) does it move back up the incline?
____ M
Find part 4?
Explanation / Answer
(A) Applying energy conservation for mass-spring system,
k d^2 /2 = m v^2 / 2
600 (0.50^2) = 20 v^2
v = 2.74 m/s
(B) Applying work energy theorem,
work by gravity +work done by friction = changein KE
(20 x 9.81 x 2) + W = 20 x 2.74^2 /2 - 0
W = -317.4 J
(C) v = 2..74 m/s
(d) W = - 317.4 = f ( 2 / sin30)
f = 79.36 N
Applying work-energy theorem,
(-20 x 9.8 x h ) - (79.36 h / sin30) = 0 - 20(2.74^2)/2
h = 0.2 m .......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.