An object of mass 2.94 kg, moving with an initial velocity of 4.96 i m/s, collid
ID: 1454776 • Letter: A
Question
An object of mass 2.94 kg, moving with an initial velocity of 4.96 i m/s, collides with and sticks to an object of mass 2.05 kg with an initial velocity of -2.94 j m/s. Find the final velocity of the composite object. The initial velocity of object m_2 is in the j direction. Will this have any influence on the final velocity in the i direction i If the initial y velocity of object m_1 is zero and the initial y velocity of object m_2 is negative, can the combined objects be moving in the positive y direction after the collision?Explanation / Answer
conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
alon the x axis
m1+m2*vx = 2.94*4.96
vx = 2.92 m/s i
along y axis
m1+m2*vy = -2.05*2.94
vy = -1.208 i m/sec
v = sqrt(vx^2+vy^2) = 3.16 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.