An object of mass 3 M , moving in the + x direction at speed v 0, breaks into tw
ID: 1782990 • Letter: A
Question
An object of mass 3M, moving in the +x direction at speed v0, breaks into two pieces of mass M and 2M as shown in the figure below. 1=42.0 and 2=27.0, determine the final velocities of the resulting pieces in terms of v0
.
1)Determine the x component of the velosity of the smaller piece v1x in terms of v0 (Express your answer to three significant figures.)
2)Determine the y component of the velosity of the smaller piece v1y in terms of v0 (Express your answer to three significant figures.)
3)Determine the x component of the velosity of the larger piece v2x in terms of v0 (Express your answer to three significant figures.
4)Determine the y component of the velosity of the larger piece v2y in terms of v0. (Express your answer to three significant figures.)
2 3M 2M 0Explanation / Answer
1 = 42.0 and 2 = 27.0
using horizontally conservation of momentum
3 m vo = 2 m v2 cos2 + m v1 cos1
3 vo = 2 v2 cos2 + v1 cos1
3 vo = 2 v2 cos27+ v1 cos42
3 vo = 2 v2 0.891+ v1 0.743
3 vo = 1.782 v2 + 0.743 v1 ------- 1
vertically
2 mv2 sin2 = m v1 sin1
2 v2 sin27= v1 sin42
v2 = 0.736 v1 ------- 2
using equations 1 and 2
3 vo = 1.782 v2 + 0.743 v1
3 vo = 1.782 X 0.736 v1 + 0.743 X v1
v1 = 1.46 vo
and
v2 = 0.736 v1
= 0.736 X 1.46 X vo
= 1.0749 vo
now v1x = v1 cos42
= 1.46 vo X 0.743
v1x = 1.084 vo
v1y = v1 sin42
v1y = 0.976 vo
v2x = v2 cos27
= 1.0749 vo X cos27
v2x = 0.9577 vo
v2y = v2 sin27
v2y = 0.5696 vo
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.