A generator consists of a 18-cm by 12-cm rectangular loop with 500 turns of wire
ID: 1793514 • Letter: A
Question
A generator consists of a 18-cm by 12-cm rectangular loop with 500 turns of wire spinning at 60 Hz in a 25 mT uniform magnetic field. The generator output is connected to a series RC circuit consisting of a 150 and a 35 F capacitor.
HW 11: AC Circuits Problem 32.63 Problem 32.63 Part A A generator consists of a 18-cm by 12-cm rectangular loop with 500 turns of wire spinning at 60 Hz in a 25 mT uniform magnetic field. The generator output is connected to a series RC circuit consisting of a 150 and a 35 F capacitor. What is the average power delivered to the circuit? Express your answer with the appropriate units avg = Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
induced emf amplitude = N A B w
= 500 x (0.18 x 0.12) x 0.025 x (2 pi 60)
= 101.8 Volt
Xc = 1 / (2 pi f C ) = 1 /(2 x pi x 60 x 35 x 10^-6)
Xc = 75.8 ohm
R = 150 ohm
Z = sqrt[R^2 + Xc^2] = 168 ohm
Ipeak = 101.8 / 168 = 0.606 A
Pavg = I^2 R / 2 = 27.5 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.