A generator delivers an AC voltage of the form v = (84.0 V)sin(65 t ) to a capac
ID: 1553835 • Letter: A
Question
A generator delivers an AC voltage of the form v = (84.0 V)sin(65t) to a capacitor. The maximum current in the circuit is 0.560 A. Find the following. Please ashow me every step and be as simple and clear as possible as i have an exam coming up and need to know how to solve this
(a) rms voltage of the generator
Answer in V
(b) frequency of the generator
answer in Hz
(c) rms current
answer in A
(d) the reactance
answer in
(e) the value of the capacitance
answer in F
Explanation / Answer
vrms = 84/root2 = 59.39 V
w = 65pi
w = 2pif = 65pi
f = 65/2 = 32.5 Hz
i rms = imax/root 2 = 0.358 amp
z = vrms/irms = 165.9 ohm
z = xc = 1/2pifc
c = 1/2piz = 959.8*10^-6 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.