Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A generator consists of 800 turns of wire with each turn a square loop of side 4

ID: 1495484 • Letter: A

Question

A generator consists of 800 turns of wire with each turn a square loop of side 40 cm. The maximum magnetic field averaged over a loop is 0.50 T and each loop has a resistance of 0.05 ohms. If the loops are spinning at a constant angular velocity of 60 revolutions per second, E) Determine the direction sense of the induced currenet when the loop is in the plane of this page(flux is zero) and the angular velocity is to the right with the magnetic field directed towards the top of the page? F. What is the direction of the torque on the loop in part E?

Explanation / Answer

n = 800
A = 0.4^2 = 0.16m^2
B = 0.5T
R = n*0.05 = 40 ohm

E) B is towards top of the page
w is towards the right
Loops are in the page
So the flux at this moment is zero, but increasing
So the current would be induced in a way to reduce the increasing flux
So the direction would be anticlockwise as seen from this side of the page
F) Direction of torque is the same as direction of angular velocity = towards the right

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote