The 1930 kg cable car shown in the figure descends a 200-m-high hill. In additio
ID: 1783968 • Letter: T
Question
The 1930 kg cable car shown in the figure descends a 200-m-high hill. In addition to its brakes, the cable car controls its speed by pulling an 1880 kg counterweight up the other side of the hill. The rolling friction of both the cable car and the counterweight are negligible.
(Figure 1)
Part A
How much braking force does the cable car need to descend at constant speed?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
One day the brakes fail just as the cable car leaves the top on its downward journey. What is the runaway car's speed at the bottom of the hill?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
Part A:
Here, the component of the car's weight causing it to move downhill = 1930*g*sin30
The component of the counter weight's weight causing it to resist moving uphill
= 1880*g*sin20
So, the breaking force needed the cable car to descend at constant speed
= 1930*g*sin30 - 1880*g*sin20
= 9466.65 – 6307.81 = 3158.84 N
Part B:
Then the net force is 3158.84 N to the left (along the slope).
So, the acceleration is a = F / m = 3158.84 N / (1930+1880) kg = 0.83 m/s²
Now, the length of the run is s = 200m / sin30º = 400 m
use the expression -
v² = u² + 2as = 0 + 2 * 0.83 m/s² * 400m = 664 m²/s²
=> v = 25.8 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.