The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in (Figure 1) is pushed toward
ID: 1538478 • Letter: T
Question
The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in (Figure 1) is pushed toward the resistor at a steady speed of 0.40 m/s. The magnetic field strength is 0.80 T What is the magnitude of the pushing force? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. F = _______ ________ How much power does the pushing force supply to the wire? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. P = __________ _____________ What is the magnitude of the induced current? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I = ___________ ____________ How much power is dissipated in the resistor? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
B =0.8 T, L =10 cm , v = 0.4 m/s, R = 2 ohms
induced emf V = BvL = 0.8*0.4*0.1 = 0.032 V
induced current I = V/R = 0.032/2 = 0.016 A
Part A:
F = ILB = 0.016*0.1*0.8 = 0.0013 N
Part B:
P = F*v = 0.0013*0.4 = 0.00052 W
Part C:
I = 0.016 A
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.