The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in (Figure 1) is pushed toward
ID: 1561317 • Letter: T
Question
The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in (Figure 1) is pushed toward the 1.5 resistor at a steady speed of 0.70 m/s . The magnetic field strength is 0.90 T .
What is the magntude of the pushing force? Express your answer to two significant figures and include the approp F Value Units Submit My Answers art B How much power does he pushing force supply the wire? Express your answer to two significant figures and include the appropria Value Units Submit My Answors give up and include the appropriate nificant figures answer to two slaExplanation / Answer
induced emf = B L v
= 0.90 x 0.10 x 0.7
= 0.063 Volt
I = e / R = 0.063 / 1.5 = 0.042 A
(A) F = I L B = 0.042 x 0.10 x 0.90
F = 3.78 x 10^-3 N
(B) P =F.v =2.65 x 10^-3 W
(C) I = 0.042 A Or 42 mA
(D) for this figure will required that is not provided.
(E) P = I^2 R = 0.042^2 (1.5) = 2.65 x 10^-3 W
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.