Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward

ID: 1467109 • Letter: T

Question

The 10-cm-wide, zero-resistance slide wire shown in the figure is pushed toward the 2.0 Ohm resistor at a steady speed of 0.50 m/s. The magnetic field strength is 0.35 T. How big is the pushing force? Express your answer with the appropriate units. How much power does the pushing force supply to the wire? Express your answer with the appropriate units. What is the magnitude of the induced current? Express your answer with the appropriate units. What is the direction of the induced current? How much power is dissipated in the resistor? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

here,

velocity , v = 0.5 m/s

magnetic feild , B = 0.35 T

resistance , r = 2 ohm

length of wire , l = 0.1 m

(a)

Fpush = v*B^2*L^2/R

Fpush = 0.5 * 0.35^2 * 0.1^2 /( 2)

Fpush = 3.06 * 10^-4 N

the pushing force is 3.06 * 10^-4 N

(b)

the power does the pushing force supply , P = Fpush * v

P = 3.06 * 10^-4 * 0.5

P = 1.53 * 10^-4 W

the power does the pushing force supply is 1.53 * 10^-4 W

(c)

the magnetude of the induced current ,I = v*B*L/R

I = 0.5 * 0.35 * 0.1/2

I = 8.75 * 10^-3 A

the magnetude of the induced current is 8.75 * 10^-3 A

(d)

using right hand thumb rule ,

the direction of induced current will be clockwise