A large block that can move along a straight track has a mass of 60.0 kg and an
ID: 1779905 • Letter: A
Question
A large block that can move along a straight track has a mass of 60.0 kg and an initial velocity of 3.20 m/s in the negative x-direction. The cart is then subjected to a net force that is initially in the positive x-direction, but which then switches direction to the negative x-direction at t = 20 s, as shown in the graph below. Fnet N) +30 +20 +10 0- -10 -20 t (s) 10 5 20 25 30 (a) Find the velocity of the cart at t = 20 s. Don't forget to use a minus sign, if the velocity is in the negative direction 9.867 Xm/s (b) Find the velocity of the cart at t30 s. Don't forget to use a minus sign, if the velocity is in the negative direction 2 x m/sExplanation / Answer
mass m = 60 kg
initial velocity vox = -3.2 m/s
force acting during the time t = 20 s , F = 20 N
impulse J = F*t
impulse momentum theorem
impulse = change in momentum
J = m*(vf - vi)
F*t = m*(vf - vi)
20*20 = 60*(vf - (-3.2))
velocity vf = +3.47 m/s <<<-----ANSWER
==================
part (b)
from time t = 20s to t = 30s
the force acting Fx = -10 N
velocity at t1 = 20 s is v20 = 3.47 m/s <<<----------ANSWER
impulse = change in momentum
J = dP
Fx*(30-20) = m*(V30 -v20)
-20*(30-20) = 60*(v30 - 3.47)
velocity at t = 30s , v30 = 0.137 m/s <<<<<----------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.