A large body of lava from a volcano has stopped flowing and is slowly cooling. T
ID: 1412881 • Letter: A
Question
A large body of lava from a volcano has stopped flowing and is slowly cooling. The interior of the lava is at 1200ºC , its surface is at 450ºC , and the surroundings are at 27.0ºC . (a) Calculate the rate at which energy is transferred by radiation from 1.00 m 2 of surface lava into the surroundings, assuming the emissivity is 1.00. (b) Suppose heat conduction to the surface occurs at the same rate. What is the thickness of the lava between the 450ºC surface and the 1200ºC interior, assuming that the lava’s conductivity is the same as that of brickExplanation / Answer
a) the rate at which energy is transferred = 5.67 * 10-8 * (14734 - 3004) * 1 * 1
= 266468.67 W
b) thickness of the lava = 1 * (14734 - 7234) * 10-6/266468.67
= 16.64 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.