A large asteroid of mass 60900 kg is at rest far away from any planets or stars.
ID: 1732170 • Letter: A
Question
A large asteroid of mass 60900 kg is at rest far away from any planets or stars. A much smaller asteroid, of mass 760 kg, is in a circular orbit about the first at a distance of 311 meters as a result of their mutual gravitational attraction. What is the speed of the second asteroid? Number m/ s Now suppose that the first and second asteroids carry charges of +3.68 C and -3.68 C, respectively. How fast would the second asteroid have to be moving in order to occupy the same circular orbit as before? Number m/sExplanation / Answer
A). Using equilibrium of forces
GMm/r^2= mv^2/r
v^2= 6.67*10^-11* 60900/311
v= 1.143*10^-4 m/s
--------
B).
Now,
mv^2/r= kq2*q1/r^2
v^2= 9*10^9*3.68*3.68/(760*311)
v= 718.1 m/s
------
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.