Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A laptop computer communicates with a router wirelessly, by means of radio signa

ID: 1446327 • Letter: A

Question

A laptop computer communicates with a router wirelessly, by means of radio signals. The router is connected by cable directly to the Internet. The laptop is 9.4 m from the router, and is downloading text and images from the Internet at an average rate of 266 Mbps, or 266 megabits per second. (A bit, or binary digit, is the smallest unit of digital information.) On average, how many bits are downloaded to the laptop in the time it takes the wireless signal to travel from the router to the laptop?

Explanation / Answer

Here,

Speed of radio waves, c = 3*10^8 m/s

Time taken to travel , t = distance / speed of radio waves = 9.4/(3*10^8) = 3.133*10^-8 s or 31.33 ns

so 266 mByte/s = 3.133*10^-8 s
so 1mbyte/s = 3.133*10^-8 /266 = 1.178*10^-10 Mbyts/s

Since 1 megabyte = 8388608 bits

Therefore bits downloaded per second, 1.178*10^-10 * 8388608 = 0.0009424 bits/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote