A lamp which is 10.5 cm tall is in front of a concave mirror which has a focal l
ID: 2272646 • Letter: A
Question
A lamp which is 10.5 cm tall is in front of a concave mirror which has a focal length of 45.0 cm.
(a) How tall is the lamp's image if the lamp is a distance of 4.5 cm from the mirror (include sign if negative)?
cm
(b) How tall is the lamp's image if the lamp is a distance of 63.0 cm from the mirror (include sign if negative)?
cm
(c) How tall is the lamp's image if the lamp is a distance of 175.5 cm from the mirror (include sign if negative)?
cm
(d) When a concave mirror forms a real image, is the image always enlarged?
Explanation / Answer
f = 45 cm
y = 10.5 cm (object height)
a)
u = 4.5 cm (object distance)
we know,
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/45 - 1/4.5
==> v = -5 cm (image distance)
m = -v/u = y'/y
y' = y*(-v/u)
= 10.5*(5/4.5)
= 11.67 cm (image height)
b)
u = 63 cm (object distance)
we know,
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/45 - 1/63
==> v = 157.5 cm (image distance)
m = -v/u = y'/y
y' = y*(-v/u)
= 10.5*(-157.5/4.5)
= -367.5 cm (image height)
c)
u = 175.5 cm (object distance)
we know,
1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/45 - 1/175.5
==> v = 60.52 cm (image distance)
m = -v/u = y'/y
y' = y*(-v/u)
= 10.5*(-60.52/4.5)
= -141.2 (image height)
d)
no
e) at 2*f
f)
farther from the mirror
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.