A ladder of length L = 2.7 m and mass m = 16 kg rests on a floor with coefficien
ID: 1553771 • Letter: A
Question
A ladder of length L = 2.7 m and mass m = 16 kg rests on a floor with coefficient of static friction s = 0.5. Assume the wall is frictionless.
1)
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
2)
What is the minimum angle the ladder must make with the floor to not slip?
°
3)
A person with mass M = 67 kg now stands at the very top of the ladder.
What is the normal force the floor exerts on the ladder?
N
4)
What is the minimum angle to keep the ladder from sliding?
IHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHI IHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIHIExplanation / Answer
(A)
N = mg
N = 16*9.8
N = 156.8N
(B)
tan = 0.5/s
= arctan(0.5/0.5)
= 45°
(C)
N' = (m+M)g
N' = 813.4N
(D)
mg(L/2)*cos + Mg*Lcos = (m+M)*(s)*g*Lsin
tan = ((1/2)m+M)/(s(m+M))
= arctan(((1/2)m+M)/(s(m+M)))
= arctan(((1/2)16+67)/(0.5(16+67)))
= 45°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.