A large asteroid of mass 66300 kg is at rest far away from any planets or stars.
ID: 1642958 • Letter: A
Question
A large asteroid of mass 66300 kg is at rest far away from any planets or stars. A much smaller asteroid, of mass 690 kg, is in a circular orbit about the first at a distance of 366 meters as a result of their mutual gravitational attraction. What is the speed of the second asteroid?
A large asteroid of mass 66300 kg is at rest far away from any planets or stars. A much smaller asteroid, of mass 690 kg, is in a circular orbit about the first at a distance of 366 meters as a result of their mutual gravitational attraction. What is the speed of the second asteroid? Number m s Now suppose that the first and second asteroids carry charges of +1.18 C and -1.18 C, respectively. How fast would the second asteroid have to be moving in order to occupy the same circular orbit as before? Number m/sExplanation / Answer
As given in the question,
Mass of large asteroid, m1 = 66300 kg
Mass of small asteroid, m2 = 690 kg
Distance, R = 366 m
Charge, q1 = q2 = 1.18 C
1) As force is given by, F = (G x m1 x m2) / R2 = (m2 x v2) / R
So velocity, v = sqrt(G x m1/R) = sqrt(6.67 x 10-11 x 66300 / 366) = 1.1 x 10-4 m/s
2) Again, force, F = [ (G x m1 x m2) /R2 ] + (k x q1 x q2 /R2) =m2 x v2 / R
(2.28 x 10-8) + (93550.12) = (690 x v2 / 366)
So, velocity comes out to be, v = 222.76 m/s
(Please rate my answer if you find it helpful. Good luck,..)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.