A large block that can move along a straight track has a mass of 60.0 kg and an
ID: 1437558 • Letter: A
Question
A large block that can move along a straight track has a mass of 60.0 kg and an initial velocity of 1.40 m/s in the negative x-direction. The cart is then subjected to a net force that is initially in the positive x-direction, but which then switches direction to the negative x-direction at t = 20 s, as shown in the graph below.
(a) Find the momentum of the cart at t = 15 s. Don't forget to use a minus sign, if the momentum is in the negative direction.
b) Find the momentum of the cart at t = 25 s. Don't forget to use a minus sign, if the momentum is in the negative direction.
Explanation / Answer
According to Newton's second law,
Force = change in momentum with time.
F = dp/dt
p2-p1 = F*dt (from 0 to 15 s)
=F*[t ]015since F is contant.
=20*(15-0)
=300 Ns.
Here p1=intial momentum = m*v =-60*1.4 =-84 Ns (since intial velocity v is in negative direction)
P2 = -84 Ns
P1= 300-84
=216 Ns
(b)
we need to calculate the momentum in two parts, first until 20 s. Second until 25 seconds
Momentu @ t=20m second
P20=20*20 - 84
=316 Ns
Momentum @ t=25 second
P25-P20 =-F*t =-10*5 -50
P25 = 266 Ns
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.