7.-1 points SerCP10 20.P.029 My Notes Ask Your Teacher The figure below shows a
ID: 1778989 • Letter: 7
Question
7.-1 points SerCP10 20.P.029 My Notes Ask Your Teacher The figure below shows a bar of mass m-0.285 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance 1-1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle 34.5 with respect to the ground. The resistance of the resistor is R 1.80 , and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails? m/s Need Help?estExplanation / Answer
along the incline, Fnet = Fmcos34.5 - m g sin34.5 =0
I L B cos34.5 - m g sin34.5 = 0
(I x 1.20 x 0.50 x cos34.5) = 0.285 x 9.8 x sin34.5
I = 3.20 A
e = B L v
3.20 x 1.80 = 0.500 x 1.20 v
v = 9.60 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.