7. value: 2.00 points Dybala Corporation\'s produces and sells a single product.
ID: 2390899 • Letter: 7
Question
7. value: 2.00 points Dybala Corporation's produces and sells a single product. Data concerning that product appear below Percent of Sales Selling price Varlable expenses Contribution margln Per Unit $160 ?) $ 80 50% 50% The company is currently selling 6,200 units per month. Fixed expenses are $440,200 per month. The marketing manager belleves that a $6,800 Increase In the monthly advertising budget would result In a 120 unit Increase in monthly sales. What should be the overall effect on the company's monthly net operating Income of this change? O Increase of $9,600 O Decrease of $2,800 ODecrease of $6.800 O increase of $2.800Explanation / Answer
(7)
Sale Increase (120 units * $160)
19200
(-) Variable cost (19200 * 50%)
9600
(-) Advertising cost
6800
Net Operating Income increase by
2800
Fourth Option is correct
(14) Variable costing unit product cost:-
Direct Material
54
Direct Labour
56
Variable mfr O/H
19
Variable costing unit product cost
129
Third Option is correct
(17) Variable O/H Efficiency Variance = (Std Hrs – Actual Hrs) * SR
Std Hrs = Std hr per unit * Actual output
= 5 hr * 1600 units = 8000 hrs
Actual Hrs = 8500 hrs
SR = $ 11.63
=(8000 – 8500) * 11.63 = 5815 (U)
Third Option is correct
Sale Increase (120 units * $160)
19200
(-) Variable cost (19200 * 50%)
9600
(-) Advertising cost
6800
Net Operating Income increase by
2800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.