7. value: 1.00 points Tranter, Inc., is considering a project that would have a
ID: 2582577 • Letter: 7
Question
7. value: 1.00 points Tranter, Inc., is considering a project that would have a eight-year life and would require a $2,640,000 investment in equipment. At the end of eight years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net operating income each year as follows: (Ignore income taxes.) Sales Variable expenses $ 2,700,000 1,700,000 Contribution margin Fixed expenses: Fixed out-of-pocket cash expenses Depreciation 1,000,000 $400,000 250,000 650,000 Net operating income S 350,000 Click here to view Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tablesExplanation / Answer
a. Computation of Net present value
Net present value = PV of cash inflows - PV of cash outflows
Cash inflows = Net income + depreciation
= $350000 + $250000
= $600000
Discount rate = 11%
Number of years = 8 years
Net present value = ($600000 * 5.146) - $2640000
= $3087600 - $2640000
= $447600.
b. Internal rate of return
at discount rate 10%
Net present value = PV of cash inflows - PV of cash outflows
= $600000 * 5.335 - $2640000
= $561000
IRR = 10 + [$561000 / ($561000 + $447600)] * 1
= 10 + [ $561000 / 1008600] * 1
= 10 + 0.56
= 10.56%.
3. Payback period :
Payback period = $2640000 / $600000
= 4.4 years.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.