An overhead projector is turned on so its light shines on the screen at the fron
ID: 1775986 • Letter: A
Question
An overhead projector is turned on so its light shines on the screen at the front of the classroom. The light from the projector is unpolarized, and the intensity of the light reaching the screen is 380 W/m2.
A single polarizer is then placed on the projector, so the light passes through the polarizer before reaching the screen. The transmission axis of the polarizer is aligned at a +48.0° angle (see the picture to see exactly what direction this is).
Explanation / Answer
Intensity of light coming from projector I = Io*(costheta)^2
Io = 380 W/m^2
theta = 48
I = 380*(cos48)^2
I = 170 W/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.