An object 2.01 cm high is placed 40.2 cm to the left of a converging lens having
ID: 1768694 • Letter: A
Question
An object 2.01 cm high is placed 40.2 cm to the left of a converging lens having a focal length of 30.5 cm. A diverging lens with a focal length of ?20.0 cm is placed 110 cm to the right of the converging lens.
(a) Determine the position and location of the final image.
(b) Determine the magnification of the final image.
(c) Repeat parts (a) through (b) for the case in which the second lens is a converging lens having a focal length of 20.0 cm.
(d) Determine the final image distance and location.
(e)Determine the magnification of the final image.
Explanation / Answer
Similar quesrtion: A 1.00 cm high object is placed 3.40 cm to the left of a converging lens of focal length 8.60 cm. A diverging lens of focal length -16.00 cm is 6.00 cm to the right of the converging lens. Find the position and height of the final image.
The position of the final image is _____cm and its height is ____cm
Solution:
for the conferging lens :
di = (do * f)/(do - f)
= (3.4 * 8.6)/(3.4 - 8.6) = -5.62 cm ( at front of the converging lans)
for the diverging lens :
do = 5.62 + 6 = 11.62 cm
di = (do * f)/(do - f)
= (11.62 * (-16))/(11.62 -(-16))
= -6.73 cm ( at front of the diverging lens) --> it's the position of the final image)
the height of the final image:
h''/h = l di/dol * ldi'/do'l
h''/1 = (5.62/3.4) * (6.73/11.62)
h'' = 0.96 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.