Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object 2.00 mm tall is 40.0 cm to the left of a wall. A concave spherical mir

ID: 1603264 • Letter: A

Question

An object 2.00 mm tall is 40.0 cm to the left of a wall. A concave spherical mirror that is to the left of the object is used to project an image of the object onto the wall, so that the height of the image is 5.00 mm. a) What is the distance d between the mirror and the object? b) What is the magnitude of the radius of curvature of the mirror? A person cannot focus clearly on objects that are closer than 70.0cm from his eye. a) What is the focal length of the contact lens that allows the person to focus clearly on an object that is 25.0 cm from the eye? b) In the lens of converging or a diverging lens?

Explanation / Answer

(A) magnification = -di/do = - hi / ho

5 / 2 = di/do

2.5 = (d + 40) / d

2.5d = d + 40

d = 26.67 cm


(B) Applying 1/f = 1/do + 1/di

1/f = 1/(26.7) + 1/(40 + 26.7)

f = 19.05 cm

R = 2 f = 38.1 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote