An object 2.0mm high is placed 18cm from a convex mirror of radius of curvature
ID: 1375883 • Letter: A
Question
An object 2.0mm high is placed 18cm from a convex mirror of radius of curvature 18cm .
Part B
Determine the image distance using the mirror equation 1/do+1/di=1/f.Follow the sign conventions.
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Part C
Determine the image size using the equation for magnification m=hi/ho=?di/do. Follow the sign conventions.
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Detailed answers will be considered over ones with no work shown at all.
Explanation / Answer
B)
Here , ho = 2 mm
di = ?
do = 18 cm
f = -18/2 = -9 cm
f = -9 cm
Using mirror formula
1/f = 1/di + 1/do
-1/9 = 1/di + 1/18
di = -6 cm
the image distance is -6 cm
C)
Now, hi = -di*ho/do
hi = 6*2/18
hi = 0.67 mm = 0.7 mm
the height of the image is 0.7mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.