Two forces, of magnitudes F 1 = 65.0N and F 2 = 50.0N , act in opposite directio
ID: 1768201 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 65.0N and F2 = 50.0N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -6.00cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 2.00cm .
Part A
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 65.0N as the block moves from xi = -6.00cm to xf = 2.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part B
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 50.0N as the block moves from xi = -6.00cm to xf = 2.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Part C
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Express your answer numerically, in joules.
Part D
Determine the changeKf?Ki in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -6.00cm to xf = 2.00cm .
Express your answer numerically, in joules.
Explanation / Answer
part A
w= F.S cos(a)
a=0, F=65 N S=8 cm
w1 = + 5.20 J
part B:
w2 = - 50 *0.0 8 = - 4.0 J
Part c:
net work done, Wnet = 5.2-4 = 1.2 J
Part D;
So the change in kinetic energy is equal to the net work done.
hence , Kf -Ki = 1.2 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.