Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the figure
ID: 1880826 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the figure below. (Let F1-400 N and F2 355 N. Assume up and to the right are in the positive directions.) 10° 80° (a) What is the resultant vector of these two forces? magnitude 7.1e2 direction 11.24x Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. to the right of the forward direction (b) If the car has a mass of 3,000 kg, what acceleration does it have? Ignore friction. 0.237m/s2Explanation / Answer
a) for the resultant of two vector
magnitude = sqrt(400^2 + 355^2 + 2* 400 * 355 * cos(40 degree))
magnitude = 709.6 N
the magnitude of the resultant is 709.6 N
direction of F1 = atan(355 * sin(40)/(400 + 355 * cos(40))) - 10
direction of F1 = 8.75 degree
direction of F1 is 8.750to the right
b)acceleration = 709.6/3000
acceleration = 0.23 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.