Two forces, of magnitudes F 1 = 70.0 N and F 2 = 50.0 N , act in opposite direct
ID: 1539443 • Letter: T
Question
Two forces, of magnitudes F1 = 70.0 N and F2 = 50.0 N , act in opposite directions on a block, which sits atop a frictionless surface, as shown in the figure. (Figure 1) Initially, the center of the block is at position xi = -3.00 cm . At some later time, the block has moved to the right, and its center is at a new position, xf = 3.00 cm .
Find the work W1 done on the block by the force of magnitude F1 = 70.0 N as the block moves from xi = -3.00 cm to xf = 3.00 cm .
Find the work W2 done by the force of magnitude F2 = 50.0 N as the block moves from xi = -3.00 cm to xf = 3.00 cm .
What is the net work Wnet done on the block by the two forces?
Determine the changeKfKi in the kinetic energy of the block as it moves from xi = -3.00 cm to xf = 3.00 cm .
Explanation / Answer
The displacement points to the right when the quantity ( Xf-Xi ) is positive.
d = ( Xf-Xi ) X = ( (300)-(-300) X 10-2 mx = 0.6 mx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.