Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the followi
ID: 2140395 • Letter: T
Question
Two forces are applied to a car in an effort to move it, as shown in the following figure, where F1 = 448 N and F2 = 370 N. (Assume up and to the right as positive directions.)
Explanation / Answer
a)
The addition of vector
F1= 448 at 10 degrees,
and vector F2= 370 N at -30 degrees,
X component calculation =
Frx = F1x +F2x = 448*cos(10) + 370*cos(-30)
= 441.19 + 320.429 = 761.61 N
Y Component Calculation
Fry = F1y + F2y = 448*sin(10) + 370*sin(-30)
= 77.79 -185 = -107.21
Magnitude= sqrt( (761.61)^2 + (-107.21)^2) = 769.12
Angle = tan-1(-107.21/761.61) = 8.013degrees right of forward
b)
a= 769.12 / 3000 = 0.256 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.