A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80 malong a frictionless horizontal table by
ID: 1764136 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80 malong a frictionless horizontal table by a constant 14.0 N force directed 25.0° below the horizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J
Explanation / Answer
we are given with mass of the block M = 2.50 kg displacement of the block s = 2.80 m force F = 14.0 N angle = 25o acceleration due to gravity g = 9.80 m /s2 if M g is the weight of the block and R is thereaction force then (a) the work done by the applied force will be W = F cos s = ...... J (b) the work done by normal force exerted by thetable will be W = R s cos90o but we can see that the force and thedisplacement are perpendicular to each other the work done will be zero W = 0 J (c) work done by the force of gravity is W = M g s cos90o but we can see that displacement andthe weight of the block are perpendicular to each other the workdone will be zero so we get W = 0 J (d) the work done by the net force on the block is Win part (a) but we can see that displacement andthe weight of the block are perpendicular to each other the workdone will be zero so we get W = 0 J (d) the work done by the net force on the block is Win part (a)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.