A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80m along a frictionless horizontal table by
ID: 1738067 • Letter: A
Question
A block of mass 2.50 kg is pushed 2.80m along a frictionless horizontal table by a constant 14.0 N force directed 25.0° below thehorizontal. (a) Determine the work done by the appliedforce.1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J (a) Determine the work done by the appliedforce.
1 J
(b) Determine the work done by the normal force exerted by thetable.
2 J
(c) Determine the work done by the force of gravity.
3 J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
4 J
Explanation / Answer
mass m = 2.5 kg distance moved S = 2.8 m Force applied F = 14 N angle = 25 degrees (a). the work done by the applied force W = F S cos = 35.52 N (b). the work done by the normal force exerted by thetable = 0 since normal force and motion of the body are perpendicular toeach other (c) .the work done by the force of gravity = 0 since force of gravity and motion of the body areperpendicular to each other (d ) . the work done by the net force on the block = W = 35.52N substitue values we get answers since force of gravity and motion of the body areperpendicular to each other (d ) . the work done by the net force on the block = W = 35.52N substitue values we get answersRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.