A block of mass 1.30 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an a
ID: 1584153 • Letter: A
Question
A block of mass 1.30 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an angle of = 50.0° angle with the horizontal as shown below. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0.274 (a) Determine the possible values for the magnitude of P that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank.) Pmaxl Pminl- (b) What happens if IPI has a larger value than |Pmaxl? The block slides up the wall O The block does not slide along the wall O The block slides down the wall What happens if IPI has a smaller value than IPminl? O The block slides up the wall O The block does not slide along the wall O The block slides down the wall (c) Repeat parts (a) and (b) assuming the force makes an angle of 12.1° with the horizontal Determine the possible values for the magnitude of P that allow the block to remain stationary. (If there is no maximum, enter NONE in that answer blank.) max Pminl-Explanation / Answer
given
m = 1.3 kg
P = ?
theta = 50 deg
mu = 0.274
a. for the block to remain stationary
when Pmax axts, the friciton is acting downwards
when Pmin acts, the firciton is acting upwards
hence
from force balance
f = mu*Pmax*cos(theta)
Pmax*sin(theta) = mg + f = mg + mu*Pmax*cos(theta)
Pmax = mg/(sin(theta) - mu*cos(theta)) = 21.6181621342 N
similiarly
Pmin*sin(theta) = mg - mu*Pmin*cos(theta)
Pmin = mg/(sin(theta) + mu*cos(theta)) = 13.535798966 N
b. if P is larger than Pmax, the block slides up
if P is less than Pmin, the block slides down
c. theta = 12.1 deg
Pmin = 26.70611 N
Pmax = NONE
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.