A block of mass 0.1 kg is attached to a spring of spring constant 18 N/m on a fr
ID: 2027063 • Letter: A
Question
A block of mass 0.1 kg is attached to a spring of spring constant 18 N/m on a fric- tionless track. The block moves in simple har- monic motion with amplitude 0.29 m. While passing through the equilibrium point from left to right, the block is struck by a bullet, which stops inside the block. The velocity of the bullet immediately before it strikes the block is 64 m/s and the mass of the bullet is 1.8 g.
If the simple harmonic motion after the collision is described by x = B sin( t + ), what is the new amplitude B?
Answer in units of m.
Explanation / Answer
= ( k/ m ) ;
= ( 18/ 0.1 ) = 13.416
velocity of block at equilibrium position ,
v = A ;
v = 13.416 * 0.29
v= 3.890 m /s ;
conservation of momentum at equilibrium point ;
Mu1 + m u2 = (M + m )V ;
0.1 * 3.890 + 1.8e-3 * 64 = ( 0.1 + 1.8e-3 ) V ;
V = 4.953 m / s ;
conservation of mechanical energy after collision ,
1/2 ( M + m ) V^2 = 1/2 k B^2;
( M + m ) V^2 = k B^2;
( 0.1 + 1.8e-3 ) * 4.953^2 = 18 * B^2 ;
B = 0.3725 m <---------------ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.