A block of carbon is 9 cm long and has a square cross-sectional area with sides
ID: 2138105 • Letter: A
Question
A block of carbon is 9 cm long and has a square cross-sectional area with sides of 0.5 cm. A potential difference of 11 V is maintained across its length.
(The resistivity of carbon for this problem is 3500 x 10-8 ? m)
A block of carbon is 9 cm long and has a square cross-sectional area with sides of 0.5 cm. A potential difference of 11 V is maintained across its length. What is the resistance of the block? What is the current in this resistor? (The resistivity of carbon for this problem is 3500 times 10-8 ? m)Explanation / Answer
R = (rho) l / A
= 3500 * 10^-8 * 9 * 10^-2 / (5 * 10^-3)^2
= 0.126 ohms
Current = V/R = 11/0.126
= 87.30 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.