A block of mass 0.2 kg is attached to a spring of spring constant 23 N/m on a fr
ID: 2100946 • Letter: A
Question
A block of mass 0.2 kg is attached to a spring of spring constant 23 N/m on a frictionless track. The block moves in simple harmonic motion with amplitude 0.16 m. While passing through the equilibrium point from left to right, the block is struck by a bullet, which stops inside the block. The velocity of the bullet immediately before it strikes the block is 68 m/s and the mass of the bullet is 3.35 g.
a)find the speed of the block immediately before the collision.
b)If the simple harmonic motion after the collision is described by x=Bsin(omega*t+phi), what is the new amplitude B?
c)THe collision occurred at the equilibrium position. How long will it take for the block to reach maximum amplitude after the collision?
Explanation / Answer
conserving energy,
0.5mv^2=0.5kx^2
or 0.5*0.2*v^2=0.5*23*0.16^2
or v=1.71 m/s
now conserving momentum,
0.71*0.2+68*3.35*10^-3=v*(0.2+3.35*10^-3)
or v=1.82 m/s
b)again conserving energy,
0.5*(0.2+3.35*10^-3)*1.82^2=0.5*23*x^2
or x=0.1711 m
c)T=0.5*2pi*(m/k)^0.5
=0.147 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.