A block of constant mass m on a horizontal surface is acted upon by a force F th
ID: 1461347 • Letter: A
Question
A block of constant mass m on a horizontal surface is acted upon by a force F that varies as a function of time as shown in the figure below. Which of the following statements applies if the force F is the only force acting on the block?
The velocity of the block at time t = 16 s is larger than its velocity at time t = 0 s.
The velocity of the block at time t = 16 s is smaller than its velocity at time t = 0 s.
The velocity of the block at time t = 16 s is equal to its velocity at time t = 0 s.
More information is needed to answer the question
A block of constant mass m initially at rest on a horizontal surface is acted upon by a force F that varies as a function of time as shown in the figure below. At which time is the momentum of the block the largest? Assume that F is the only force acting on the block.
t= 4 s
t= 8 s
t= 12 s
t= 16 s
More information is needed to answer the question.
A block of constant mass m initially at rest on a horizontal surface is acted upon by a force F that varies as a function of time as shown in the figure below. Which of the following statements applies if the force F is the only force acting on the block?
The velocity of the block at time t = 8 s is larger than its velocity at time t = 0 s.
The velocity of the block at time t = 8 s is smaller than its velocity at time t = 0 s.
The velocity of the block at time t = 8 s is equal to its velocity at time t = 0 s.
More information is needed to answer the question
The figure below shows a ball moving upward. The ball hits a ceiling and then moves downward. The initial and final momentums are indicated on the figure. Which of the 4 black vectors labeled A to D correctly represents the impulse of the ball as it hits the ceiling?
Ball A of mass 2m and velocity +v collides with ball B of mass m and velocity -3v . The collision is totally inelastic, i.e. the two balls stick together and move as one unit. What is the common velocity of the two balls?
0
-V/3
-V
+V/3
+V
Ft 15 10 -10 15 .0 tsExplanation / Answer
A) Since for first 8 sec the force is applied to accelrate the object and than to decelerate it and both are same.
The velocity of the block at time t = 16 s is equal to its velocity at time t = 0 s.
B) The momentum will be highest at 8 sec since till now the force was acting in positive direction to accelrate the object.
t= 8 s
C) Reason is given above.
The velocity of the block at time t = 8 s is larger than its velocity at time t = 0 s
D) Impules of the ball on the wall is given by vector B, since the impules is force at an instant which is change in momentum at that instant. since the direction of momentum changes with same magnitude (conservation of linear momentum) therefore force at that instant is double the momentum and is acting in upward direction as it tries to push the ceiling.
E) using conservation of momentum
Initial momentum = final momentum
2mv - 3mv = (2m+m)v'
v' = -mv/3m = -v/3
-V/3 is the final momentum after inelastic collision.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.