A turntable of radius 25cm and rotational inertia .0154 kg*m^2 isspinning freely
ID: 1757061 • Letter: A
Question
A turntable of radius 25cm and rotational inertia .0154 kg*m^2 isspinning freely at 22 rpm about its central axis, with a 19.5-gmouse on its outer edge. The mouse walks from the edge to thecenter. Find: A) The new rotation speed B) Work done by the mouse A turntable of radius 25cm and rotational inertia .0154 kg*m^2 isspinning freely at 22 rpm about its central axis, with a 19.5-gmouse on its outer edge. The mouse walks from the edge to thecenter. Find: A) The new rotation speed B) Work done by the mouseExplanation / Answer
A)According to the law of conservation of energy we have K1 + U1 = K2 +U2 or (1/2)I * w2 + 0 = (1/2)m * v2 +0 or v = (I/m)1/2 * w ----------(1) I = .0154 kg*m2,m = 19.5-g = 19.5 * 10-3kg and w = 22 rpm = 22 * (2/60) rad/s = 22 * (2 * 3.14/60)rad/s = 2.3 rad/s we know that v = r * w1 or w1 = (v/r) where w1 is the new rotation speed,the value of vis obtained from equation (1) and r = 25 cm = 25 * 10-2m B)the work done by the mouse is W = (1/2)m * v2 or w1 = (v/r) where w1 is the new rotation speed,the value of vis obtained from equation (1) and r = 25 cm = 25 * 10-2m B)the work done by the mouse is W = (1/2)m * v2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.