A turntable must spin at 33.3 rpm to play an old-fashioned vinyl record. The tur
ID: 1261778 • Letter: A
Question
A turntable must spin at 33.3 rpm to play an old-fashioned vinyl record. The turntable is a uniform disk of radius 15 cm and mass 0.16 kg. How much constant torque (in N.m) must the motor deliver if the turntable is to reach its final angular speed in 2.5 revolutions, starting from rest? (1) 6.97 x 10^-4 (2) 1.16 x 10^-3 (3) 8.71 x 10^-4 (4) 2.37 x 10^-3 (5) 4.65 x 10^-4 In the previous problem, how much work (in mJ) must the motor do if the turntable is to reach its final angular speed in 2.5 revolutions, starting from rest? (1) 10.9 (2) 8.5 (3) 5.4 (4) 21.8 (5) 2.9Explanation / Answer
Wf^2 = Wi^2 + 2a*theta
3.4854^2 = 2*a*(2.5*2pi)
a = 0.39 rad/sec^2
T = Ia = 1/2MR^2*a = 1/2*0.16*0.15^2*0.39 = 0.000696 Nm
So correct option is a) 6.97*10-4 Nm (ans)
b) Energy= 1/2 *I*w^2 = 1/2*1/2MR^2*w^2 = 0.0109 J = 10.9 mJ
So correct option is 1) 10.9 mJ (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.