A tube with two open ends is 1 m long. What is the wavelength of the fundamental
ID: 2298875 • Letter: A
Question
A tube with two open ends is 1 m long. What is the wavelength of the fundamental vibration of
an air column in this tube?
a. 2 m
b. 1 m
c. 0.5 m
d. 1/3 m
e. 4 m
For a sound wave of frequency 440 Hz, what is the wavelength
(i) in air (propagation speed, v = 3.3 * 102
m/s)?
(ii) in water (propagation speed, v = 1.5 * 103
m/s)?
a. (i) and (ii) the wavelength is the same, 0.75 m.
b. (i) 1.45 m, (ii) 6.6 m
c. (i) 6.89 m, (ii) 1.52 m
d. (i) 1.33 m, (ii) 0.29 m
e. (i) 0.75 m, (ii) 3.41 m
A point source of sound waves emits a disturbance with a power of 50 W = 50 J/s into a
surrounding homogeneous medium. What is the intensity of the sound at a distance of 10 m from
the source?
a. 5 W/m2
b. 0.5 W/m2
c. 0.08 W/m2
d. 0.04 W/m2
e. 0.4 W/m2
You have an empty 20 oz. soda bottle and you blow air over the opening to excite a fundamental
standing wave. Now you slice off the bottom of the bottle (it
Explanation / Answer
Answer question
1) Lambda = L/2 = 1/2 = 0.5 m
2)
i) wavelength = v/f = (3.3*100)/440 = 0.75 m
ii) wavelength = v/f = (1.5*1000)/440 = 3.41 m
e. (i) 0.75 m, (ii) 3.41 m
3) I = P/A = (50)/(4*pi*r^2) = 50/(4*3.14*10^2) = d. 0.04 W/m2
4) a. is higher than that in the first case.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.