Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A trumpet creates a sound intensity level of 1.34 102 dB at a distance of 0.90 m

ID: 2230131 • Letter: A

Question

A trumpet creates a sound intensity level of 1.34 102 dB at a distance of 0.90 m. What is the sound intensity of a trumpet at this distance?

Explanation / Answer

Direct answers --> (a) 56.73 W/m^2 (b) 6.37E-4 W/m^2 Here's why down below.... Part A. I = P/A P= 0.800 W Calculate area directly in front of the trumpet d = 13.4 cm = 0.134 m r = 0.134 m / 2 r = 0.067 m A = pi * r^2 A = pi * (0.067 m)^2 A = pi * (0.004489 m^2) A = 0.0141 m^3 Put them together I = (0.800 W) / (0.0141 m^2) I = 56.73 W/m^2 Part B Distance = 10.0 m Since it's expanding in a perfect sphere, it'll be over a larger area, so we need the surface area of a sphere 4*pi*r^2 In this case, r = 10.0m A = 4 * pi * (100 m^2) A = 1,256.636 m^2 So I = P / A I = (0.800 W) / (1,256.6 m^2) I = 6.37E-4 W/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote