Protons carry an electric charge of e = 1.60×10 19 C,electrons carry a charge of
ID: 1755764 • Letter: P
Question
Protons carry an electric charge ofe = 1.60×1019 C,electrons carry a charge of e, and neutrons areelectrically neutral. Protons and neutrons have a mass of1.67×1027 kg, and electrons have amass of 9.11×1031 kg. A uniformelectric field can exert a force on a charged particle thateffectively neutralizes the force of gravity on the particle,causing it to be "weightless." What is the strength of the electricfield that will levitate (a) a proton? (b) an electron? (c) analpha particle (two protons and two neutrons)?(a) N/C
(b) N/C
(c) N/C
(a) N/C
(b) N/C
(c) N/C
Explanation / Answer
Force due to electric field = Electric field *charge Also gravitational force = mg To make a object "weightless." , these two forces must be equal andopposite . So Eq = mg =>E = mg/q a) For a proton , m = 1.67×1027 kg q=1.60×1019 C g = 9.8 m/s2 Putting the values E = 1.67×1027 kg*9.8m/s2 / 1.60×1019 C =1.023*10-7 N/C b ) Similarly , for electron m = 9.11×1031 kg q=1.60×1019 C g = 9.8 m/s2 Putting the values E = 9.11×1031 kg*9.8m/s2 / 1.60×1019 C=5.58*10-21 N/C c)For alpha particle, m =4* 1.67×1027 kg =6.68*10-27 kg q=2*1.60×1019 C =3.20×1019 C g = 9.8 m/s2 Putting the values E = 6.68×1027 kg*9.8m/s2 / 3.20×1019 C =2.05*10-7 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.