Protons carry an electric charge of e = 1.60×10 19 C,electrons carry a charge of
ID: 1682303 • Letter: P
Question
Protons carry an electric charge of e = 1.60×1019 C,electrons carry a charge of e, andneutrons are electrically neutral. Protons and neutrons have a massof 1.67×1027 kg,and electrons have a mass of 9.11×1031 kg. Auniform electric field can exert a force on a charged particlethat effectively neutralizes the force of gravity on theparticle, causing it to be "weightless." What is the strengthof the electric field that will levitate (a) a proton? (b) anelectron? (c) an alpha particle (two protons and twoneutrons)?
Explanation / Answer
Proton charge ofe = 1.60×1019 C,mass of Proton = mass of neutron m = 1.67×1027 kg,
mass of electrons m ' = 9.11×1031 kg.
the strength of the electric field on a proton E = mg /e
plug the values we get E = 10.22 * 10 ^ -8 N / C
(b) the strength of field on an electron E ' = m' g / -e
= - 55.79 * 10 ^-12 N / C
(c) the strength of field on an alpha particle E " = 4mg/ 2e Since mass of alpha = 4m charge of alpha = 2e plug the values we get E " = 20.44* 10 ^-8 N / C Since mass of alpha = 4m charge of alpha = 2e plug the values we get E " = 20.44* 10 ^-8 N / C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.