A pair of narrow parallel slits separated by a distance of 0.284 mm are illumina
ID: 1755718 • Letter: A
Question
A pair of narrow parallel slits separated by a distance of 0.284 mm are illuminated by the green component from a mercury vapor lamp ( = 546.2 nm). What is the angle from the central maxi- mum to the first bright fringe on either side of the central maximum? Answer in units of ?. A pair of narrow parallel slits separated by a distance of 0.284 mm are illuminated by the green component from a mercury vapor lamp ( = 546.2 nm). What is the angle from the central maxi- mum to the first bright fringe on either side of the central maximum? Answer in units of ?.Explanation / Answer
Here the case is like a Young's double slit setup . Here for maxima , d sin = n For first maxima , n=1 d=distance between slits = 0.284 mm = 2.84*10-4 m putting the values , sin = 546.2*10-9 / 2.84 *10-4 =1.92*10-3 so = 1.92*10-3 rad or 0.110
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.