A uniform electric field has a magnitude 2.10 kV/m and points in the+ x directio
ID: 1752549 • Letter: A
Question
A uniform electric field has a magnitude 2.10 kV/m and points in the+x direction. (a) What is the electric potential differencebetween x = 0.00 m plane andthe x = 3.60 m plane? (b) A point particle that has a charge of +3.10 µC is released from rest at theorigin. What is the change in the electric potential energy of theparticle as it travels from the x = 0.00 m planeto the x = 3.60 m plane? (c) What is the kinetic energy of the particle when it arrives atthe x = 3.60 m plane? d) Find the expression for the electricpotential V(x) if its value is chosen to be zeroat x = 0. (Use the following variables asnecessary: x.)V(x) = kV (a) What is the electric potential differencebetween x = 0.00 m plane andthe x = 3.60 m plane? (b) A point particle that has a charge of +3.10 µC is released from rest at theorigin. What is the change in the electric potential energy of theparticle as it travels from the x = 0.00 m planeto the x = 3.60 m plane? (c) What is the kinetic energy of the particle when it arrives atthe x = 3.60 m plane? d) Find the expression for the electricpotential V(x) if its value is chosen to be zeroat x = 0. (Use the following variables asnecessary: x.)
V(x) = kV
Explanation / Answer
Can someone elaborate on part D a bit?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.