A uniform electric field has a magnitude 3.20 Kv/m and points in the -x directio
ID: 1865771 • Letter: A
Question
A uniform electric field has a magnitude 3.20 Kv/m and points in the -x direction .
1- what is the electric potential difference between x-0.00 m plane and the x-4.60 m plane?
2- a point particle that has a charge of -8.10 muC is released from rest at the origin. what is the change in the electric potential energy of the particle as it travels from the x-0.00m plane to the x-4.60 m plane?
3-what is the kinetic energy of the particle when it arrives at the x-4.60 m plane?
4-find the expression for the electric potential l'(x) if its value is chosen to be zero at x-0
Explanation / Answer
1.V=Ed=-4.6*3200=14720 Volts
charge=-8.1*10^(-6) C
2.Energy=e*V=-0.119 J
3.KE=0.119 J
4.l'(x)=3200x
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.